با فنگ شویی و نظریه های آن بیشتر آشنا شوید

با فنگ شویی و نظریه های آن بیشتر آشنا شوید

فنگ شویی که تارخچه اش به چین باز می گردد و در لغت به معنای باد و آب می باشد نام علمی است که محیط را از لحاظ زیبایی و کیفیت برقراری ارتباط با زندگی افراد خانواده بررسی می کند .

اصول فنگ شویی که از چندین هزار سال پیش توسط افراد مختلف مورد تجربه و توجه قرار گرفته است امروزه نیز در خانه های با سبک مدرن جایگاه خود را از دست نداده است .

درباره تاریخچه فنگ شویی نظریات متفاوتی وجود دارد . یکی از نظریه ها مبتنی بر انرژی راکد یا متحرک به نام " چی  " می باشد . این اصل بیان می کند که اگر نکات خاصی را رعایت نکنیم انرژی های مثبت در خانه در یک جا جمع شده و راکد می ماند و موجب تضیف روحیه و شادی و نظاز افراد و افزایش حس خستگی می شوند . بر عکس اگر دکور منزل طوری طراحی شود که به انرژی چی اجازه عبور و مرور دهد و به حرکت در آید حس های مثبت نظیر اعتماد به نفس و خلاقیت در افراد خانواده افزایش می یابد .

نظریه دیگری که وجود دارد با نام " یین و یانگ " مرسوم است . طبق این نظریه یین و یانگ مبدا انرژی حیات بوده و اصول فنگ شویی همانند طب سوزنی که مسیر های انرژی را در درون بدن ما بهبود می بخشد ، باعث بهبود جریان انرژی در محیط اطراف ما می شود .

از دیگر اصول فنگ شویی استفاده از نقشه بگوآ می باشد . لوح یا نقشه بگوآ از 9 عنصر تشکیل شده است . این عناصر عبارتند از آب به معنای زندگی، زمین به معنای روابط ، تندر به معنای سالخوردگان ، باد به معنای منفعت ، تای چی به معنای سلامتی ، بهشت، دریاچه به معنای خلاقیت ، کوع به معنای عقل و تفکر و آتش به معنای روشنگری

نقشه بگوآ طبق نظر هر فرد می تواند به اشکال مختلف ( دابره ، مربع یا غیره ) مورد استفاده قرار گیرد .

طرز استفاده از نقشه بگوآ این گونه است که نقشه ی حدودی خانه را بر روی کاغذ  رسم کرده و لوح بگوآ را بر روی آن می اندازیم بدین صورت که 1 یا 6 یا 8 ( آب یا بهشت یا کوه ) روی ورودی خانه بیافتد و شماره 5 ( تای چی ) تقریبا وسط خانه قرار گیرد .

سپس طبق اصول فنگ شویی ذکر شده برای هر عنصر ، لوازم پیشنهاد  شده را در آن فضا ها قرار می دهیم .

آب / زندگی : آب در اینجا به معنای جریان داشتن زندگی و کار و شغل است . دقت در چیدمان این قسمت خانه که در بخش شمالی ورودی است می تواند مشکلات مربوط به زندگی شغلی افراد را تا حدودی حل کند . در این راستا در ورودی بهتر است وسایلی چون آکواریوم یا هر چیز دیگری که نشان دهنده جریان آب است استفاده شود .

زمین / روابط : این بخش از خانه تاثیر گذار بر خصوصیات اخلاقی افراد و مخصوصا روابط زناشویی است . بسیار بر روحیات زن خانواده  اثر می گذارد و بهتر است حتما همچین بخشی در خانه ای که زوجی در آن زندگی می کنند وجود داشته باشد .

این قسمت را با گیاهان مختلف تزیین کنید و با استفاده از وسایل پاکیزه و راحت از تاثیرات مثبت آن بهره مند شوید .

تندر / سالمندان : این بخش نمود افراد مسن خانواده و همچنین گذشته انسان هاست . رسیدگی به این بخش بر روی روابط خانوادگی و وابستگی افراد خانواده به هم و حس حق شناسی آنها تاثیر مثبتن می گذارد . بهبود اثر گذاری این بخش با قرار دادن آینه انجام می شود .

لازم به ذکر است انتخاب آینه خود دارای اصولی است از قبیل گرد بودن یا نوک تیز بودن آن و غیره ...

باد / منفعت : بر خلاف تصور اکثریت که منفعت را تنها در افزایش پول می بینند ، منفعت شامل افزایش فرصت ها ، آشنایی با افراد دوست داشتنی و ... نیز می شود . در این قسمت استفاده از وسایل متحرک و حرکت دهنده باد پیشنهاد شده است .

 

تای چی / سلامتی : بخش پنج در مرکز خانه قرار دارد و محل به هم رسیدن تمام انرژی ها است . از لحاظ فنگ شویی این قسمت خانه اهمیت بسیار زیادی دارد و لازم است با استفاده از ظروف ظریف و سرامیکی پر شود .

بهشت / دوستان و آشنایان : روحیه بشر دوستانه و از خود گذشتگی  از این قسمت تاثیر می گیرد . اگر می خواهید حمایت دوستان خود را به همراه داشته باشید بهتر است به این بخش توجه کنید . استفاده از سنگ های قیمتی ، بلور ، کاسه و ظروف منحنی در این فضا توصیه شده است .

دریاچه / خلاقیت : همان طور که از نماد این بخش مشخص است این فضا نشاندهنده میزان جریان تفکر مثبت و شادمانی و نو آوری در مسائل مختلف زندگی می باشد .

می توان از عکس های مختلف دریاچه و اشیا فلزی در این بخش استفاده کرد. در ضمن نباید اجازه داد که این فضا بیش از حد شلوغ شود .

کوه / عقل : کوه بیان گر اراده ، شناخت درونی و بهتر اندیشیدن است . بهتر است در این قسمت از عکس کوه بهره گرفته شود . قرار داشتن اتاق خواب در این نقطه بسیاز مفید است .

آتش / روشنگری : آتش که نماد مرئی بودن ، دیده شدن و روشن شدن است نماد این بخش است . با استفاده از نور شمع یا آثار هنری بزرگان موسیقی کلاسیک این قسمت را تقویت کنید . 

 

مشاهده سبد درخواست