ا اصطلاحات پر کاربرد در معماری بیشتر آشنا شوید

ا اصطلاحات پر کاربرد در معماری بیشتر آشنا شوید

معماری رشته ای جذاب است که دارای اصطلاحات اجرایی و تئوریک خاصی می باشد. در این متن این اصطلاحات و معانی آن ها بسط داده شده است.

معماری هنر و فن طراحی و اجرای ساختمان ها و سازه ها می باشد و می توان بیان کرد که : معماری از ابتدایی ترین علومی می باشد که بشر هم زمان با شروع حیات خود بر روی کره خاکی ، آغاز به کسب آن کرده است . و در طی هزاران سال روند تکاملی و پیشرفت آن تا به امروز طی شده است .

اصطلاحات و مفاهیم کاربردی در معماری ( سواد اجرایی ) :

 • اسکلت ساختمان :

مجموعه اعضای سازه ای ساختمان را اسکلت ساختمان می گویند . مانند : تیر ، ستون و ....

 • انواع سازه های ساختمان :

ساختمان های مختلف ممکن است با استفاده از سیستم های سازه ای متفاوتی ساخته شوند . از معمول ترین سازه ها می توان به سازه های بتنی ، سازه های فلزی ( فولادی ) ، سازه های فضایی و سازه های چوبی اشاره کرد .

 • بارهای وارد بر ساختمان :

بر هر ساختمانی ، بارهایی وارد می شود که پیش از ساخت و به هنگام طراحی باید آنها را در نظر گرفت و مقدار آنها را نیز محاسبه کرد تا نوع و اندازه تیرها ، ستون ها و فونداسیون و همچنین محل قرارگیری دقیق آنها و نحوه اتصالشان به یکدیگر به دست آید . این بارها شامل بارهای زنده و مرده و بارهای ناشی از برف ، باد ، ... می باشند .

 • بار زنده :

عبارت است از بارهای ناشی از اجزای غیر مرتبط با ساختمان . مانند : افراد و مبلمان .

 • بار مرده :

عبارت است از بارهای ناشی از وزن اجزای ساختمان . مانند : وزن دیوارها ، سقف ها و ..

 • پی یا فونداسیون :

برای پایداری یک ساختمان بارهای آن ساختمان باید کنترل و به زمین منتقل شود . برای این منظور باید عنصری این نقش را داشته باشد . به عنصری که بارهای وارد بر ساختمان را به زمین منتقل می نماید را پی یا فونداسیون می گویند .

 • دیوار :

 دیوارها از نظر عملکرد به سه دسته تقسیم می شوند :

 1. دیوارهای باربر
 2. دیوارهای غیر باربر
 3. دیوارهای عایق

دیوارهای باربر :

این دیوارها بارهای وارده به خود ، مانند سقف ها و کف ها را علاوه بر وزن خود ، تحمل و منتقل می کنند .

دیوارهای غیر باربر :

چنانچه دیوار در انتقال نیرو نقشی نداشته باشد و در صورت تخریب و یا حذف آن به پایداری ساختمان اشکالی وارد نشود ، آن دیوار را اصطلاحاً غیر باربر می گویند .

دیوارهای غیر باربر تنها تحمل وزن خود را داشته و آن را منتقل می کنند .

تیغه یا پارتیشن : برای مشخص کردن ساختار ممتدی به کار می رود که به عنوان جدا کننده اجزاء و اتاق های ساختمان کاربرد دارد . در عمل لغت تیغه به دیوار داخلی غیر باربر جدا کننده اطلاق می گردد .

دیوارهای عایق :

دیوارهایی که باعث جلوگیری از نفوذ رطوبت ، صدا ، گرما و سرما می شوند ، دیوارهای عایق نام دارند .

انواع دیوارهای عایق :

 1. دیوارهای عایق رطوبت :

دیوارهای زیر زمین ، دیوارهای سرویس های بهداشتی ، آشپزخانه ، پاسیو ، حیاط خلوت و کلیه فضاهایی که با رطوبت سر و کار دارند ، در هنگام سفت کاری  لایه ای از قیر و گونی را جهت ایزوله نگه داشتن دیوار در مقابل رطوبت به کار می بندند .

 1. دیوارهای عایق حرارت :

یکی از مهمترین موارد مطرح در ساختمان سازی در عصر کنونی ، عدم اتلاف انرژی است . که برای این منظور می توان از دیوارهایی که حرارت را بیشتر حفظ می کنند استفاده نمود . در لایه میانی این دیوارها می توان موادی نظیر پشم شیشه و ... به کار برد .

 1. دیوارهای عایق صدا :

دیوارهایی که برای جلوگیری از نفوذ سر و صدا به کار می رود و اصطلاحاً دیوارهای آکوستیک نامیده می شوند .

خصوصیت فیزیکی اصلی آنها ، وجود خلل و فرج در این دیوارهاست .

 • تاسیسات الکتریکی :

کلیه وسایل و امور مرتبط با برق ساختمان که هدف آن تامین انرژی الکتریسیته لازم جهت مصارف داخلی ساختمان می باشد را گویند .

 • تاسیسات مکانیکی :

کلیه سیستم های سرمایش _ گرمایش و تهویه مطبوع ، همچنین تاسیسات آب و فاضلاب یک ساختمان جزء تاسیسات مکانیکی آن ساختمان به حساب می آید . کلیه تجهیزاتی که به صورت افقی و یا عمودی در کف و یا سقف کاذب قرار دارند ، جزء تاسیسات مکانیکی ساختمان می باشند .

 • سقف کاذب :

پوشش روی کانال ها ، لوله ها و تجهیزات تاسیساتی را که زیر سقف اصلی انجام می شود را سقف کاذب می نامند . البته گاهی از اوقات صرفاً جهت زیبایی و اجرای طرح های دکوراتیو از جمله انواع نورپردازی ، از سقف کاذب استفاده می گردد . معمولاً سقف های کاذب از اسکلت مخصوص به خود برخوردار هستند . که باعث نگهداری و ایستایی سقف کاذب می شود .

 • رامپ :

رامپ عبارت است از سطح شیبداری که دو اختلاف سطح را به یکدیگر مرتبط می سازد . همانند پله که دقیقاً همین وظیفه را بر عهده دارد . و یا در پارکینگ ها و همینطور در فضاهایی برای سهولت دسترسی افرادی که از  صندلی چرخ دار استفاده می کنند ، به کار می رود .

حداکثر شیب مجاز برای رامپ های ماشین رو 15 درصد و برای رامپ های عابر پیاده 8 درصد است .

در این مقاله تنها به تعدادی از اصطلاحات پر کاربرد معماری پرداختیم در حالیکه در این رشته وسیع  و کاربردی مفاهیم بسیار دیگری وجود دارد که در مقاله های بعدی سعی بر گرد آوری آنها داریم .

 

مشاهده سبد درخواست