سازه های بتنی

سازه های بتنی

سازه های بتنی و فولادی دو نوع از مرسوم ترین انواع ساخت ساختمان هستند. در این متن با توضیح ساختمان های بتنی ، تفاوتش با سازه های فولادی و نحوه طراحی و اجرای آنها می پردازیم.

 

اگر در ساخت سازه ای از بتن  یا بتن آرمه استفاده شده باشد به آن سازه بتنی گفته میشود. سیمان ، شن و ماسه ، فولاد به صورت میلگرد ساده و آجدار از دیگر عناصر تشکیل دهنده سازه های بتنی هستند .

سازه های بتنی نسبت به سازه های فولادی که به طور عمده از فولاد به عنوان مصالح اصلی در پی و اسکلت ساخته شده مزایای زیادی دارند . مقاومت نسبت به حرارت و آتش سوزی و حریق و همچنین ارزان تر بودن مصالح و در نتیجه کم هزینه تر بودن فراین ساخت ساختمان از جمله این مزایا هستند .

از طرفی مقاومت کششی و خمشی بالای فولاد ، ضریب ارتجاعی زیاد آن و خواص چکش خواری و شکل پذیری این ماده باعث می شود سازه های فولادی و اسکلت فلزی نیز طرفداران خود را از دست ندهند .

علاوه بر ساختمان های مرسوم در شهر ، سازه های بتنی در قالب پل ها به طور فراوان دیده می شوند .  این امر به دلیل شکل پذیری بتن و مقاومت آن در برابر شرایط آب و هوایی و جوی صورت می گیرد .

طراحی سازه های بتنی:

طراحی سازه های بتنی عملی است که به دقت بالا نیاز دارد و سختی های مخصوص به خود را دارد .

این نوع طراحی ممکن است هنگام اجرا از هدف اصلی خود که ساخت سازه با بالا ترین مقاومت و پایداری ممکن است فاصله بگیرد . این اتفاق را می توان معلول یکسان نبودن خواص مواد و مصالح در حالت تئوریک و در واقعیت دانست .

تغییر میزان بار های وارده پس از ساخت نسبت به نیرو های اندازه گیری شده ، تغییر نیرو های داخلی و خطا های احتمالی در محل های قرار گیری قطعات را نیز به این علل بیافزایید .

در کل دو روش برای طراحی سازه های بتنی در نظر گرفته می شود ؛ مقاومت نهایی و تنش مجاز .

اجرای ساختمان های بتنی:

مرحله اول ساخت سازه که پی و فوندانسیون میباشد تفاوت زیادی با سازه های فولادی ندارد . تغییر های جزیی همانند نحوه اتصال ستون ها به فوندانسیون باید اعمال شود .

مرحله بعدی که ساخت ستون ها است میتواند به شکل های دایره ، مربع ، مستطیل و چند ضلعی ایجاد شود .

کار گذاشتن آرماتور ها در ستون ها مقررات خاصی دارد مثلا درستون های چند ضلعی به ازای هر ضلع یک میلگرد و در ستون های دایره شکل دست کم ۶ میلگرد باید گذاشته شود . فاصله میلگرد ها از هم باید در بازه ۵ تا ۲۵ سانتی متر قرار گیرد .

به طور کلی عملیات ساخت سازه های شامل بتن ریزی ، ویبره کردن بتن ، آرماتور بندی ، قالب بندی و در نهایت باز کردن قالب ها می شود .

ویبره کردن بتن عملی است که به تولید بتن مطلوب از لحاظ یکنواختی کمک می کند . با ویبره کردن از طریق دستگاه های لرزاننده ویله ای یا غیره هوا های اضافی داخل بتن از بین رفته و مقاومت آن افزایش می یابد . این حباب های به دلایل مختلف حین تولید بتن ایجاد می شوند .

آرماتور بندی فرایندی نیاز مند به دقت بالا است . در ساختتمان های بتنی تمامی نیرو های کششی وارده از طریق میلگرد ها تحمل می شوند به همین دلیل بهتر است آرماتور بندی با محاسبات دقیق انجام شود .

قالب بندی بتن با استفاده از قالب های چوبی یا فلزی انجام می گیرد . این قالب ها باید توانایی تحمل وزن بتن تازه را تا زمان سفت شدن داشته باشد .

عملیات قالب برداری باید زمانی انجام شود که بتن بتواند شکل هندسی خود را کاملا حفظ نموده و تغییر نیابد . قالب ها را باید طوری باز کردن که به گوشه های بتن آسیب نرسد .

قالب هارا باید به درستی آب بندی کرد تا بتن یا شیره سیمان از درز های آن نفوذ نکند .

بخش اتصال ستون و تیر د رسازه های بتنی نقش مهمی در رفتار درست یا نا درست سازه هنگام زلزله ایفا می کند . لازم است دقت فراوانی در ساخت این بخش به کار گرفته شود . برای این کار از گذاشتن تعدادی خاموت کمک گرفته می شود  .

خاموت های ستون انتهایی باید دارای خم ۹۰ درجه بودن و این خم به طرف داخل باشد.

 

مشاهده سبد درخواست