طراحی اتاق خواب و نکاتی در مورد نور و رنگ مناسب برای این فضا

طراحی اتاق خواب و نکاتی در مورد نور و رنگ مناسب برای این فضا

طراحی اتاق خواب نیز مانند سایر فضاهای داخلی یک ساختمان تابع اصول و نکات اجرایی خاص خود می باشد، که با رعایت این اصول و قوانین ، آرامش و آسایش در محیط برای ساکنین ایجاد می گردد.

اتاق خواب خصوصی ترین فضای خانه به حساب می آید . این فضا نباید به فضای عمومی خانه مانند پذیرایی دسترسی مستقیم داشته باشد .

مهمترین مسئله در طراحی اتاق خواب ، گردآوری امکانات برای ایجاد آرامش است . و در ضمن باید در نظر داشت که در اتاق خواب علاوه بر خوابیدن ، موارد دیگری نظیر مطالعه ، نشستن و گفتگو نیز در فضا صورت می گیرد .

اتاق خواب باید با فضاهایی مانند سرویس بهداشتی و حمام ارتباط مستقیم داشته باشد .

بزرگترین اتاق در خانه برای اتاق خواب مستر ( والدین ) در نظر گرفته می شود .

از نکات قابل ذکر در مورد طراحی اتاق خواب آنست که ، فضای اتاق باید با احساسات فرد استفاده کننده از آن مطابقت داشته باشد . لذا در زمان طراحی ، طراح باید در جریان سلیقه و احساسات فرد قرار بگیرد .

  • رنگ در طراحی اتاق خواب :

با استفاده از رنگ می توان هر گونه احساسی را به فرد بیننده القا کرد ، در نتیجه در زمان انتخاب رنگ باید دقت بسیاری نمود.

رنگ هایی مانند سبز و آبی ، رنگ هایی هستند که باعث ایجاد حس صمیمیت و آرامش می شوند . اما به میزان استفاده از آنها باید توجه نمود .

رنگ قرمز نیز رنگی گرم است که احساس علاقه و عشق را افزایش می دهد اما از آن نیز نباید به مقدار زیاد در اتاق خواب استفاده کرد زیرا این رنگ در عین حال باعث تحریک اعصاب می گردد و این حس با حس آرامش در اتاق خواب تناقض دارد .

برای ایجاد یک اتاق خواب زیبا و رمانتیک ، نباید از رنگ زرد به عنوان رنگ غالب استفاده کرد . استفاده از این رنگ به عنوان ترکیب مانعی ندارد .

همچنین از انتخاب رنگ های درخشان برای اتاق خواب باید پرهیز کرد .

  • نور در طراحی اتاق خواب :

تابش مستقیم خورشید و وجود نور کافی در این فضا اهمیت فراوانی دارد . بهتر است اتاق خواب در نمای جنوبی ساختمان احداث شود .

استفاده از دو پرده در اتاق خواب ، یک پرده توری برای زمانی که فضا از نور خورشید بهره مند نیست و دیگری پرده ضخیم جهت ممانعت از تابش شدید آفتاب توصیه می شود .

نه تنها نور طبیعی بلکه در بیشتر مواقع نور مصنوعی نیز می تواند به بهتر جلوه دادن طراحی اتاق خواب کمک کند . برای درک اهمیت نور مصنوعی در فضای اتاق خواب همین بس که می دانیم زمان استفاده از این فضا ، اغلب در ساعات پایانی روز و جهت استراحت می باشد ، که در این موقع از شبانه روز حتماً باید از نور مصنوعی بهره برد ، به طوریکه فضای اتاق کاملاً روشن بوده و در عین حال آزاردهنده نیز نباشد .

برای ایجاد حس آرامش و زیباتر جلوه دادن فضای اتاق خواب می توان از آباژور در کنار تخت خواب استفاده نمود . آباژورهایی که در کنار تخت قرار می گیرند ، در بهترین نوع خود باید قابلیت جابجایی و انعطاف پذیری داشته باشد و به راحتی بتوان آنها را تنظیم نمود .

در صورت طراحی نوع خاصی از نورپردازی ها ، باید جهت قرارگیری آنها و رنگ آنها مورد توجه قرار گیرد .

رنگ نور در اتاق خواب بسیار مهم است . بنابراین در انتخاب رنگ نور نیز باید همانند رنگ اتاق دقت عمل زیادی به کار برد .

بهتر است که رنگ نور اتاق خواب از رنگ های سرد مانند سبز و آبی استفاده نشود و رنگ قرمز نیز ، رنگ غالب نباشد .

بهترین نوع انتخاب می تواند ترکیب نور سفید و زرد با رنگی که مورد علاقه استفاده کننده از اتاق است ، باشد .

  • تخت خواب :

به دلیل رعایت مسائل پزشکی در سلامت بدن ، بهتر است که سطح تخت خواب سفت باشد و از تخت خواب نرم کمتر استفاده شود .

نوع فلزی تخت خواب استقامت بیشتری نسبت به چوبی دارد .

ملحفه ها و بالش ها محافظ خوبی برای پوشاندن بدنه تخت خواب هستند . جنس آنها بهتر است عمدتاً از مواد اولیه طبیعی باشد نه مواد مصنوعی . در انتخاب رنگ و طرح آنها هم باید به ترکیب طرح و رنگ فضای طراحی شده اتاق توجه کرد .

  • کمد :

از دیگر وسایل و الزامات اتاق خواب می توان به کمد اشاره داشت . کمد باید دارای فضای لازم برای نگهداری لباس ها ، کیف ، کفش و... باشد . بهترین نوع انتخاب کمد ، کمد دیواری است که در صورت امکان بهتر است در زمان طراحی برای هر اتاق به صورت جداگانه لحاظ شود . به عنوان مثال اگر در اتاق قسمتی وجود دارد که دارای اختلاف سطح در دیوارها می باشد ،  بهتر است از آن برای طراحی کمد و یا حتی طبقه بندی های دکوراتیو و کاربردی استفاده نمود .

 

 

 

مشاهده سبد درخواست