تدوین شیوه نامه نوین رعایت تاسیسات برقی و مکانیکی ساختمان‌ها تدوین شد

تدوین شیوه نامه نوین رعایت تاسیسات برقی و مکانیکی ساختمان‌ها تدوین شد

با توجه به اهمیت مهندسی مکانیک در دنیا به عنوان برترین رشته های مهندسی وکمتر دیده شدن این تخصص در ساخت و سازهای شهری کشور، عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران گفت: درحال حاضر مشغول آماده سازی شیوه نامه های اجرایی برای ارگان ها و وزاتخانه های مربوطه در حیطه رعایت تاسیسات برقی و مکانیکی ساختمان‌ها هستیم.

به گزارش به تام به نقل هفته نامه پیام ساختمان، رامین کرمی در نشست خبری رونمایی از کنفرانس ملی «نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری»، از ایرادات فنی موجود دربسیاری از ساختمان‌ها در شهر تهران انتقاد کرد  و گفت: در حال حاضر هیچ گزارش مکتوب و قابل استنادی از وضعیت فنی ساختمان‌های موجود وجود ندارد و به همین علت است که ما در پروژه های شهری به معضلات زیادی بر می خوریم، بنابراین این مسئله نیاز به بازنگری، بررسی ویژه و همکاری تنگاتنگ ارگان ها دارد.
وی باشاره کرد متاسفانه حدود 3 سال است از تصویب مبحث22 مقررات ملی ساختمان می گذرد ولی هنوز آئین نامه اجرائی آن ابلاغ نشده است. در راستای اهمیت  این موضوع هفته گذشته تشکیل کمیسیون مبحث 22 مقررات ملی ساختمان را در هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران مصوب شد.
کرمی در ادامه اینطور گفت که  عمر مفید ساختمان‌ها در کشور حدود 30 تا 40 سال است و ما متاسفانه در بهره برداری و نگهداری به شدت دچار مشکل هستیم. این در حالی است که در اروپا ساختمان‌ها بعد از 100 سال مجددا بازسازی کالبدی می‌شوند، همه این مسائل به دلیل بی توجه به نقش مهندسی مکانیک در تاسیسات و ساخت و ساز شهری است.
تاسیسات مکانیک مثل قلب و مغز ساختمان‌ها عمل می کند اما متاسفانه هیچ توجهی به آن تا به حال نشده است، در این راستا و به دلیل اهمیت نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری، کنفرانسی تخصصی و حرفه ای در سطح ملی با حضور و همکاری همه استان‌ها برگزار می شود.
وی اضافه کرد: این همایش به همت گروه تخصصی مکانیک و کارگروه مصالح و تجهیزات سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع، نیمه دوم تیرماه سال ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد.
کرمی در مورد سرفصل‌های این رویدادگفت:  سرفصل ها شامل انرژی تجدیدپذیر، بهینه‌سازی مصرف انرژی در داخل موتورخانه‌ها، نقش مهندسی ارزش در طراحی و... است. همچنین برگزاری ورک شاپ ها و کارگاه‌های تخصصی با هماهنگی دفتر مقررات ملی ساختمان در جهت ارتقای پایه مهندسان از جمله برنامه های این کنفرانس است.
وی ادامه داد: موضوعاتی همچون فناوری ‌های نوین در طراحی سامانه‌های گرمایشی سرمایشی تهویه مطبوع و تبرید، جایگاه تاسیسات در صنعت، شرایط آسایش و کیفیت هوای در فضاهای بسته، بهینه سازی مصرف انرژی در موتورخانه و تاسیسات مکانیکی،نقش مهندسی تاسیسات در کاهش آلودگی محیط زیست،ساختمان‌های با مصرف انرژی کم، تولید همزمان برق حرارت سرمایش و کاربرد آن در تهویه مطبوع ... از جمله محورهای این کنفرانس هستند.
نخستین کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری ۲۰ و ۲۱ تیرماه سال ۱۳۹۶ در مرکز کنفرانس های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار خواهد شد.

 

مشاهده سبد درخواست