سه مرحله را باید طی کنید تا بدون نوبت وام مسکن بگیرید

سه مرحله را باید طی کنید تا بدون نوبت وام مسکن بگیرید

متقاضیان وام مسکن بدون سپرده‌گذاری ناچارندمبلغی را صرف خرید اوراق تسهیلات مسکن کنند

به گزارش  به تام ، متقاضیان وام مسکن مجبورند بدون سپرده‌گذاری مبلغی را صرف خرید اوراق تسهیلات مسکن کنند. درحال حاضر  این رقم برای وام ٧٠‌میلیون تومانی مسکن بین ١٠ تا ١٢‌میلیون تومان است.

اما افرادی که قبلا در صندوق مسکن بانک مسکن سپرده‌گذاری کرده‌اند بی‌نیاز از پرداخت این مبلغ هستند و پس از یک‌سال گذراندن نوبت می‌توانند وام دریافت کنند. زمانی که  بازار خرید و فروش وام مسکن به راه افتاده بود وافرادی امتیاز وام‌شان را به دیگران می‌فروختند که این مسأله صرف نظر از بازار سیاهی که ایجاد کرده بود، موجب پدید آمدن مشکلات حقوقی زیادی شد.

به همین علت بانک مرکزی تصمیم گرفت سازوکار جدیدی برای خرید وام مسکن و انتقال آن تعریف کند. با ابلاغ رسمی بانک مسکن به فرابورس، پرداخت این وام‌ها از طریق خرید اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس انجام می‌شود و متقاضیان وام‌های مسکن حتما ملزم هستند ابتدا اوراق تسهیلات مسکن را در فرابورس خریداری کنند.

در مورد افرادی که برای دریافت وام مسکن به بانک مسکن مراجعه می‌کنند، درحالی‌که هیچ سپرده‌گذاری در بانک نداشته‌اند. بانک به این افراد پیشنهاد می‌کند اگر فرصت سرمایه‌گذاری و صبر و حوصله برای رسیدن نوبتشان را ندارند، می‌توانند نوبت سرمایه‌گذاران قدیمی بانک مسکن را بخرند.اما اگر می‌خواهید اوراق تسهیلات بانک مسکن را برای خانه‌دار شدن بخرید، باید سه مرحله را طی کنید.

مرحله نخست گرفتن کد معاملاتی از شرکت کارگزاری بانک مسکن یا یکی از کارگزاری‌های دیگر بورس اوراق بهادار است. همراه داشتن اصل کارت ملی و اصل شناسنامه جهت تکمیل مدارک و دریافت کد معاملاتی الزامی است.دریافت فرم‌های ابتدایی از مسئول امور مشتریان و پرکردن آنها برای احراز هویت و دریافت کد معاملاتی لازم است و پس از انجام این مرحله، باید پس از گذشت ٤٨ ساعت به کارگزاری بانک مسکن مراجعه و کد معاملاتی را دریافت کنید. پس از دریافت کد معاملاتی، باید مبلغ خرید اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن را در همان روز به حساب جم ١٤٠٠٢٨٢٧١٨٧ بانک مسکن متعلق به شرکت کارگزاری بانک مسکن قابل واریز در تمامی شعب بانک مسکن واریز و فیش مربوطه را به مسئول امور مشتریان ارایه کنید. بعد از تحویل فیش واریزی، باید فرم درخواست خرید را از مسئول امور مشتریان دریافت کنید. کارگزاری در صورت وجود فروشنده در همان روز اقدام به خرید برای شما می‌کند و در صورت انجام نشدن خرید، مشتری موظف به مراجعه در روزهای بعد و ارایه درخواست جدید با قیمت روز بعد است. با پشت سر گذاشتن این مراحل، باید به بانک مسکن مراجعه کنید و تشکیل پرونده دهید. پس از این فرآیند تشکیل پرونده و معرفی ضامن و دریافت استعلام‌های لازم توسط بانک، وام شما پرداخت می‌شود. برای پرداخت وام روز سند زدن خانه نو، نماینده بانک مسکن به دفترخانه ثبت اسناد می‌آید و وام شما را با چک‌هایی در وجه فروشنده، پرداخت می‌کند و حسابی برای پرداخت اقساط وام برای شما در بانک مسکن باز می‌شود.

تمام فرآیند پروسه دریافت وام مسکن بدون سپرده‌گذاری بین یک هفته تا یک ماه طول می‌کشد.

 

مشاهده سبد درخواست