عناصر معماری ایرانی و ضرورت به کارگیری آنها در طراحی سازه‌های بلند

عناصر معماری ایرانی و ضرورت به کارگیری  آنها در طراحی سازه‌های بلند

دومین کنفرانس بناهای بلند در حال پرداختن به پرچالش‌ترین مبحث معماری و شهرسازی است.احداث ساختمان‌های بلند باید در جایی صورت گیرد که ضرورت‌های معماری و شهرسازی و زیست‌محیطی ایجاب می‌کند.

به گزارش به تام به نقل از ستاد خبری کنفرانس بناهای بلند، نشست کارگروه‌های تخصصی تکنولوژی و ساختمان، قوانین‌و‌مقررات و تکنولوژی‌و‌ساختمان با محور مباحث پایداری روز سه‌شنبه اول دی ماه سال جاری در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار شد.

محمود گلابچی دبیر کارگروه تکنولوژی و ساختمان دومین کنفرانس بناهای بلند اعلام کرد: دومین کنفرانس بناهای بلند در حال پرداختن به پرچالش‌ترین مبحث معماری و شهرسازی است. موضوعی که محصول علم و تکنولوژی و درصدد رفع نیازهای انسان کرد.

احداث ساختمان‌های بلند باید در جایی صورت گیرد که ضرورت‌های معماری و شهرسازی و زیست‌محیطی ایجاب می‌کند.

استاد دانشکده معماری دانشگاه تهران اظهار کرد: تهران بر روی منطقه زلزله خیز قرار گرفته است که اگر معیار‌های لازم برای ساخت بناهای بلند در نظر گرفته نشود، عواقب جبران‌ناپذیری گریبان‌گیر ما خواهد شد.

وی عنوان کرد: از 4650 سال قبل از میلاد مسیح ساخت بناهای بلند مرسوم بوده است و اهرام مصر از آن زمان و مساجد و گلدسته‌های امروزی نمونه بارز این بناها هستند.

گلابچی با بیان اینکه از تکنولوژی‌های نوین در ساخت بناهای بلند بهره نگرفته‌ایم، گفت: از زمانی که تهران به بلندمرتبه‌سازی پرداخته، هیچ ملاحظاتی برای ساخت اصولی این سازه‌های بلند در نظر گرفته نشده است.

همچنین متین علاقمندان، استادیار دانشگاه شهید بهشتی، بیان کرد: مطالعات زیادی در حوزه شبه ساختمان بناهای بلند صورت گرفته است که مشخص کرده‌اند چه کارهایی باید صورت بگیرد تا با توجه به میان رشته‌ای بودن بناهای بلند احداث این بناها با توجه به تمام زوایای اجتماعی فرهنگی، شهرسازی و معماری صورت گیرد.

ارتفاع تنها معیار تعریف یک ساختمان بلند نیست؛ معماری و بحث سازه از مهم‌ترین موضوعاتی است که می‌توان بر اساس آن‌ها پیش‌بینی کرد که ساختمان‌های بلند به چه سمتی رفته و چه نیازهایی پیدا خواهند کرد.

همچنین منوچهر شیبانی عنوان کرد: همان‌طور که می‌دانیم از ابتدای شکل‌گیری یک ساخت و ساز به ویژه بناهای بلند با قوانین سر و کار داریم تا زمان بهره‌برداری که افراد زیادی در این حوزه گسترده قانونی درگیر هستند.
باید به نحوی به قانون نگاه کنیم تا بتوانیم چالش‌های آن را برطرف کنیم و متأسفانه کمبودهایی وجود دارد که باید به درستی به آن‌ها پرداخته شود.

مهدی ابراهیمی، عضو کارگروه قوانین و مقررات، نیز به اهداف قانون نیز گفت: اهداف قانون شامل اهداف اجتماعی، تأمین امنیت و عدالت اجتماعی در حوزه مسکن است.

دومین نگاه اهداف قانون، اهداف حقوقی هستند و در این‌باره با کمبود‌هایی در بحث قوانین مواجه هستیم. برای نمونه ما در فقه چیزی به عنوان مالکیت تدریجی نداریم اما به تدریج این نوع از مالکیت وارد قانون شد که چندان موفق نبود.

ابراهیمی با بیان اینکه روش‌های تعیین‌شده برای حصول به اهداف قانون شامل چند مورد است، عنوان کرد: اول جرم‌انگاری برای اینکه تضمین روی معاملات وجود داشته باشد، دوم الزام ثبت رسمی قرارداد‌ها که بر این اساس دیگر در هیچ مشاور املاکی نمی‌توان سندی را به ثبت رساند و سوم صدور شناسنامه فنی مستقل برای هر واحد است که باید به شهرداری تسلیم شود و تمامی اجزای یک واحد را باید نشان داده باشد.


ضرورت رعایت ملاحضات طراحی پایدار در سازه‌های بلندمرتبه

کتایون تقی‌زاده عضو هیأت علمی دانشکده معماری هنرهای زیبای دانشگاه تهران گفت: در قرن بیستم بیش از نیمی از جمعیت جهان در شهرها و آپارتمان‌ها زندگی می‌کنند که این موضوع اهمیت پایداری در ساختمان‌های بلند را با توجه به تغییر در کاربری زمین و استفاده بیشتر از مصالح ساختمانی ایجاب می‌کند.
آمریکا و اروپا از اولین کشورهایی بودند که اقدام به ساخت بناهای بلند کردند و این نیاز در آنها از بین رفته و اکنون به این فکر هستند که چگونه می‌توان در ساخت بناهای بلند انرژی را تامین و از مصالح قابل بازیافت استفاده کرد.
این در حالی است که بیش از نیمی از ساختمان‌های احداث شده در آسیا، ساختمان‌های بتنی هستند که با توجه به مواد اولیه استفاده شده در آنها، باید به فکر بازنگری در خصوص چگونگی بهره‌برداری از این ساختمان‌ها باشیم. آلوده‌ترین صنعت ساختمانی سیمان است که باعث آلودگی هوا و صدمه به محیط زیست می‌شود و تولید آن بالا است.
74 درصد بناهای بلند جهان در آسیا ساخته شده که در این میان چین سردمدار ساخته شدن این گونه بناها است.

 

مشاهده سبد درخواست